آخرین بروزرسانی: پ, 23 ژانویه 2020 3pm

توصیه های مهم به مسافران خارج از کشور

 

 

 

مطلبی که در ادامه می آید مجموعه توصیه ها و نکاتی است از سوی مدیریت محترم دفتر خدمات مسافرت هوائی،جهانگردی و زیارتی، که رعایت آن از سوی مسافران متضمن سفری ایمن و بدون مشکل، برای ایشان می باشد.

مسافر ارجمند،لطفا به نکات ذیل توجه فرمائید، زیرا مسئولیت عدم رعایت نکات و تبعات بعدی وخسارت های احتمالی ناشی از آن به عهده ی شخص مسافر میباشد.


1) دقت شود که گذر نامه شما با توجه به تاریخ مسافرت اعتبار کافی داشته باشد.( حداقل 7 ماه از تاریخ پرواز رفت)

2) از اعتبار ویزای خود با توجه به تاریخ پرواز مطمئن شـــــوید و آن را کنترل نمائید. به ویژه وقتی به هر دلیل تاریـــخ بلیـــط مسافرت خود را تغییر میدهید دوباره آن را کنترل کنید.

3) دقت فرمائید که در صورت لزوم جهت کل مسیر مسافرت ویزای ترانزیت مورد نیاز تهیه شده باشد.

4) حتما فرزندان 17 سال و بالاتر باید گذرنامه جداگانه داشته باشند (جهت فرزند پسر ممنوع الخروجی با اداره گذر نامه چک شود.)

5) برای برخی کشورها کودکان نیز باید گذرنامه جداگانه داشته باشند.

6) تعداد مهرهای ورود و خروج از کشور در گذرنامه شما باید مساوی باشد.

7) تاریخ و ساعت پرواز، مقصد، نام مسافر چک شود که صحیح باشد.ضمنا چنانچه ساعت پروازی دقایق بامدادی ذکر شده بدانید که تاریخ روز قبل از سفر که در بلیط  شما ذکر شده در فرودگاه حاضر باشید.

8) در صورتی که در مسافرت دارای ویزای گروهی هستید توجه داشته باشید که ورود و خروج شما در کشور مقصد باید با گروه ( باهم) باشد، رعایت حقوق دیگران را بنمائید.

9) چون در بعضی کشورها ترمینالهای مختلف و فرودگاه های متعدد دارند ضروری است آدرس فرودگاه و ترمینال را در پرواز رفت و برگشت بدانید.ممکن است محل اقامت شما در شهری باشد که فرودگاه دارد و فرودگاهی که پرواز شما انجام میشود در شهری دیگر باشد حتما این موضوع را دقت نمائید و زمان رسیدن به آنها را در نظر بگیرید.

10) سعی کنید زودتر به کانتر پذیرش در فرودگاه مراجعه نمائید تا در صورت بروز مشکل احتمالی ، زمان کافی جهت حل آن داشته باشید و پرواز را از دست ندهید.

11) حتما به آژانس مسافرتی خود چند تلفن تماس بدهید که در صورت لزوم از جمله تغییر پرواز بتوانند شما را مطلع نمایند وهمچنین تلفن تماس آژانس را نیز همراه داشته باشید.

12) از سطح تعهدات بیمه مسافرت خود آگاه شوید و در صورت لزوم سطح آن را افزایش دهید.

13) توصیه میشود حتما از بیمه بین المللی برای زمان مسافرت استفاده نمائید زیرا حادثه خبر نمی کند.و هزینه درمان در خارج از کشور بسیار گران میباشد.

 ضمنا توجه داشته باشید که در صورت نیاز به درمان در خارج از کشور مسافر باید ضمن اطلاع به تلفن ذکر شده در بیمه نامه بین المللی در خارج از کشور هزینه درمان را نقدا بپردازد و سپس در بازگشت به ایران و ارائه مدارک مستند به شرکت بیمه تقاضای اخذ مبلغ را بنماید.

14) در صورتی که دارای هر گونه بیماری هستید که ملزم به استفاده از داروی خاص میباشید آنرا اعلام و ضمنا از پزشک معالج خود مجوز لازم جهت مسافرت با هواپیما را اخذ نمائید در غیر این صورت ممکن است در فرودگاه از مسافرت شما جلوگیری به عمل آید .ضمنا خانمهای باردار ملزم به ارائه مجوز کتبی از پزشک متخصص میباشند.

15) در صورتیکه پزشک مسافرت هوائی را برای شما منع نموده ، حتما به توصیه او عمل نموده و از مسافرت هوائی اجتناب کنید       

16) در هنگام تبدیل ارز در کشورهای دیگر توجه داشته باشید که آیا نرخ اعلام شده قطعی است یا برای تبدیل کمیسیون هم کسر می گردد.

17) کلیه پول خود را در سفر خرج ننمائید و همواره (تا بازگشت کامل) جهت وقایع پیــش بینی نشده مقداری پول در دســــترس داشته باشید.

18) توجه داشته باشید که تغییر ساعت پرواز، نوع هواپیما از اختیارات شرکت هواپیمائی میباشد و اگر در اثر تغییر در ساعت پرواز یا کنسل شدن احتمالی آن مدت اقامت شما در مقاصد سفر کم یا زیاد شد آژانس مقصر نمی باشد و تأمین هزینه های احتمالی بر عهده خودتان میباشد.

19) ریکانفرم(تأئید مجدد) پرواز بازگشت الزامی است و به عهده مسافر میباشد. در صورت عدم تأئید مجدد حتی با وجود ذکر کلمه 0k در بلیط ، در صورت نبودن جا در پرواز شرکت  هواپیمائی مسئول نمیباشد.

20) بر اساس ماده 7 دستورالعمل 2744-1-1 مورخه 10/8/83 سازمان گردشگری کل کشور قیمت تورها بر اساس عرضه و تقاضا و توافق بین دفتر مسافرتی و مسافر تعیین میگردد که با مشخص نمودن نوع خدمات در قرارداد ذکر خواهد شد بنابراین قبل از خرید تور تحقیقات خود را به طور کامل انجام و سپس نسبت به عقد قرارداد اقدام نمائید.

21) در هنگام خرید پکیج تور یا خرید بلیط از شرایط ابطال و تغییر تاریخ آن مطلع گردید.

22) در هنگام خرید پکیج ، قرارداد با آژانس را مطالعه و سپس امضاء نمائید زیرا از آن به بعد مفاد آن قرار داد مبنا قرارخواهد گرفت. در صورت درخواست خدمات خاص و قبول آژانس مبنی بر اجرای آن آنرا در قرارداد قید نمائید.

23) بهتر است یک روز قبل از پرواز رفت و برگشت ، ساعت دقیق پرواز را با دفتر شرکت هواپیمائی مربوطه چک نمائید که اگر تغییری صورت گرفته مطلع گردید.

24) اگر دارای بلیط business class یا first class هستید ولی در بخشی از مسیر پروازی شرکت هواپیمائی به هر دلیل کلاس پروازی شما را کاهش داد تائیدیه کتبی از مسئولین شرکت هواپیمائی اخذ نمائید تا ادعای شما جهت استرداد مابه التفاوت مستند باشد

25) در صورتی که از خدمات ارائه شده گلایه غیر قابل اغماضی داشتید حتما هرچه سریعتر آژانس را مطلع فرمائید و در صورت نیاز به پیگیری موضوع مراتب را حداکثر یک هفته پس از بازگشت از سفر کتبا به آژانس مسافرتی اعلام نمائید تا مشمول مرور زمان نگردیده و قابل پیگیری و بررسی باشد.

26)اطمینان داشته باشید که دفتر خدمات مسافرتی خواهان ارائه بهترین خدمات به شما میباشد ولی دهها احتمال وجود دارد که  مسافرت ایجاد مشکل نماید لذا اگر به هر دلیل در ارائه خدمات نا هماهنــگی پیش آمد سعی نمائید با درایت و متانــــت جهت حل مشکل با دفتر خدمات مسافرتی و کارگزاران مربوطه همکاری نمائید و از هرگونه ایجاد تنش بپرهیزید تا ایام را به کام خود و همسفران تلخ نکنید.

 

 

 

صفحه اصلی توصیه های گردشگری توصیه به مسافران خارج از کشور